Epidemická situace ve Zlínském kraji je podle aktuálních údajů Ministerstva zdravotnictví nejhorší z celé České republiky. Rizikové skóre podle PES dosáhlo hodnoty 81, což odpovídá pátému pohotovostnímu stupni. Nejvyšší skóre v kraji je na Kroměřížsku, a to 85, na Uherskohradišťsku je 81, Zlínsku 81 a Vsetínsku 74. Rizikové skóre pro celou republiku je od pondělí 64. V této souvislosti proto hejtman Radim Holiš žádá obyvatele Zlínského kraje, aby dodržovali platná epidemiologická opatření a aby využili možnosti testování antigenními testy. Toto testování zdarma bude spuštěno již zítra, tedy ve středu 16. prosince 2020, tedy o 2 dny dříve, než se původně předpokládalo.

„Pokud všichni nebudeme dodržovat stanovená pravidla a nařízení, tak nám to zanedlouho může způsobit velký problém, zvláště s přihlédnutím k aktuální naplněnosti kapacit našich nemocnic. Zdravotníci sami situaci nezachrání, musí se zapojit i veřejnost. Proto apeluji na všechny občany Zlínského kraje, aby důsledně dodržovali všechna nařízená opatření, omezili sociální kontakty a aby se nechali zdarma otestovat antigenní testy. Je to velmi důležité, testování totiž pomůže včas odhalit výskyt koronaviru v populaci a omezit tak jeho další šíření. Nejdůležitějším úkolem je pro nás nyní obnovit co nejrychleji plošné testování v pobytových zařízeních pro seniory, protože tito lidé patří do nejvíce ohrožené skupiny,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

Krizový štáb projednal se všemi řediteli nemocnic ve Zlínském kraji jejich aktuální připravenost na spuštění testování antigenními testy již od 16. prosince. „Všechny nemocnice jsou na testování připraveny a lidé se mohou objednávat k antigennímu testování přes rezervační systémy jednotlivých odběrových míst. Situace ve Zlínském kraji je skutečně velmi vážná, musíme zvýšit počty testování. K posílení odběrových center a míst využijeme také mobilní odběrové týmy Armády České republiky,“ sdělila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

V zájmu posílení testovacích kapacit hejtman Radim Holiš také v pondělí 14. prosince oslovil praktické lékaře pro dospělé ve Zlínském kraji s naléhavou výzvou, aby se zapojili do projektu antigenního testování. „A to hlavně z toho důvodu, že stálá místa v nemocnicích nejsou schopna testovat více. S kapacitou zdravotního personálu jsme zatím schopni otestovat 200 lidí za den na jedno odběrové místo. Problém není v testech, ale v chybějícím personálu, který je vytížen v nemocnicích. S tím nejsme vůbec spokojeni, a proto oslovujeme všechna zdravotnická zařízení včetně praktických lékařů, aby nám v této těžké situaci pomohli,“ sdělil hejtman Radim Holiš.