Změna, kterou nepovažuje za rizikovější, než je běžná činnost v nemocnici. Tak hodnotí Monika Dlesková, vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, práci v odběrovém týmu, který vyráží odebírat stěry k lidem, u nichž je podezření na nákazu koronavirem.

„Každý zdravotník v odběrném týmu je maximálně vybaven ochrannými pracovními pomůckami. A také ví, že pracuje s pacientem s podezřením na COVID-19 a je na to tedy připraven. Je v té chvíli vybaven výrazně lépe než třeba v běžných životních situacích, v nichž se také můžeme potkat s rizikovým pacientem,“ vysvětlila Monika Dlesková.

V odběrovém týmu se střídají pracovníci zaměstnaní na urgentním příjmu. Pracovat v nich může jakákoliv všeobecná sestra či zdravotnický záchranář, podmínkou je však dobrovolný souhlas s tímto zařazením. K pacientům na odběr biologického materiálu vyráží většinou po sedmé hodině ranní. „Nyní ale výjezdů ubývá, protože mnozí lidé přijedou přímo na naše druhé odběrové místo v areálu Baťovky. Pokud nejsou nahlášeni další pacienti, odběrová sestra se vrací se vzorky do nemocnice a čeká do sedmi hodin večer na případné další zavolání,“ popsala režim odběrového týmu Monika Dlesková. Dodala, že odebrané vzorky se nyní už z větší části vyšetřují ve zlínské nemocnici.

Lidé, které odběrný tým navštěvuje, jsou o termínu návštěvy předem informováni epidemiology z krajské hygieny a s odběrem tedy počítají. Zatím se stalo pouze jednou, že dotyčný nebyl doma. Samotný výtěr nosohltanu se provádí přes ústa nebo nos, jde tedy o praxi, na kterou jsou mnozí pacienti zvyklí od svého obvodního lékaře. Důležité je, aby byl výtěr proveden dostatečně hluboko, což je mnohdy lidem velmi nepříjemné.

Přestože návštěva odběrového týmu zabere jen pár minut, stává se, že vyvolá rozruch v okolí. Ze zkušenosti jeho členů zatím vyplývá, že o odběr u souseda se zajímají hlavně starší občané.

Přestože jde především o práci náročnou a zodpovědnou, zažívají členové odběrového týmu i kuriózní situace, odlišné od těch, které se jim stávají v nemocnici. „Prováděli jsme například odběr v domácnosti provoněné nedělními řízky. Dokonce mi i nabízeli, ale vzhledem k situaci jsem musela odmítnout, byť to bylo milé. Jak jsem již řekla, práce v odběrném týmu je změnou,“ konstatovala s úsměvem Monika Dlesková.

Monika Dlesková, vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně