Preventivní, vzdělávací a náborové akce pro veřejnost, které chtěly nemocnice Zlínského kraje pořádat v nejbližší době ve svých areálech, se konat nebudou. Zdravotnická zařízení je odkládají nebo ruší v souvislosti s aktuálním výskytem onemocnění novým koronavirem v České republice. Vláda už od včerejšího večera zakázala všechny sportovní, kulturní, náboženské i umělecké akce s účastí nad 100 osob. Nemocnice odvolaly i akce pro méně lidí, cílem je chránit pacienty a zdravotníky a neohrožovat je případným zavlečením infekce do areálů zdravotnických zařízení. 

„Musíme chránit naše hospitalizované pacienty i naše zdravotníky, snažíme se maximálně omezit všechna rizika. Proto jdeme v těchto opatřeních ještě dál a rušíme v nemocničních areálech i takové akce, kterých se účastní menší počet lidí. Týká se to i vzdělávacích akcí pro naše zaměstnance. Naší prioritou je poskytování zdravotní péče a na tuto oblast se musíme maximálně soustředit,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.

V souvislosti s právě probíhající epidemií COVID-19 způsobenou novým koronavirem ruší Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a Uherskohradišťská nemocnice celkem pět akcí pro veřejnost. Ve čtvrtek 12. března se v Uherskohradišťské nemocnici neuskuteční tradiční preventivní akce u příležitosti Světového dne ledvin a ve zlínské nemocnici je ve stejném termínu zrušeno edukační setkání pacientů před operací kyčelního a kolenního kloubu.

Zrušeny jsou v obou nemocnicích i nejbližší termíny pravidelného semináře na téma Péče o nemocného v domácím prostředí, v Uherském Hradišti byl plánovaný na pátek 13. března a ve Zlíně pak o čtrnáct dní později, tedy na pátek 27. března. „Rozhodnutí zrušit náš seminář chápeme a respektujeme jej. Nyní zvážíme, zda nabídneme zájemcům nový termín,“ reagovala Kateřina Šmolková z nadačního fondu Zůstaneme doma, který ve spolupráci s nemocnicemi Zlínského kraje semináře pořádá.

Uherskohradišťská nemocnice musela zrušit i akci na nábor nových dárců krve, která měla proběhnout ve spolupráci s Korunkou Luhačovice už v pondělí 16. března. „Mrzí nás to, protože přípravám těchto akcí jsme my i naši partneři věnovali úsilí a čas, lidé už naše akce znají a těší se na ně. Navíc Korunka letos k odběru přilákala i legendy zlínského hokeje, což mohlo ještě zvýšit zájem dárců o účast na naší společné akci. Všem se omlouváme a věříme, že naše důvody chápou. Zároveň doufáme, že se situace brzy vrátí do normálu a že se budeme moci s našimi pacienty a dárci setkat na některé z dalších akcí,“ doplnil Petr Sládek, ředitel Uherskohradišťské nemocnice.